Dažniausiai rūpimas klausimas esamoms ir būsimoms mamoms yra apie turimas apsaugas darbo santykiuose. Kokios jos? Iki kada galioja? Ar yra kažkokių grėsmių?
Naujasis Darbo kodeksas šias apsaugas numato, kadangi darbuotojas, o juo labiau mama yra laikoma silpnąja darbo santykių puse. Žemiau pateiksiu informacijos apie šias apsaugas bei kaip tinkamai jomis pasinaudoti. Aktualu? Tuomet skaitome žemiau.
Darbo kodekso 61 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad darbo sutartis su nėščia darbuotoja jos nėštumo laiku ir iki jos kūdikiui sukaks keturi mėnesiai gali būti nutraukta šalių susitarimu, jos iniciatyva, jos iniciatyva išbandymo metu, nesant darbo sutarties šalių valios, taip pat kai baigiasi terminuota darbo sutartis suėjus jos terminui. Darbuotojos nėštumo faktas patvirtinamas darbdaviui pateikus gydytojo pažymą apie nėštumą.
Kaip matoma, darbo sutartis su nėščia darbuotoja negali būti nutraukta jokiomis aplinkybėmis, nebent šis nutraukimas būtų inicijuotas pačios darbuotojos valia arba sueina terminuotos darbo sutarties terminas. Įdomus paminėtinas aspektas yra tas, kad net jeigu į darbą esate priimta su nustatytu išbandymo laikotarpiu, o šiuo laikotarpiu pateikiate darbdaviui pažymą apie nėštumą, tuomet darbdavys jau nebegalės Jūsų atleisti savo iniciatyva nei per išbandymo laikotarpį, nei jam pasibaigus, kol nepasibaigs aukščiau paminėto straipsnio taikomos apsaugos terminas.
Taip pat pažymiu, kad darbuotojoms, kurios abejoja darbdavio sąžiningumu, rekomenduočiau teikti darbdaviui pažymą apie nėštumą dviem egzemplioriais, kad vienas liktų Jums su žyma gauta arba kitokiu gavimą identifikuojančiu užrašu, o kitas pasiliktų pas darbdavį. Tokiu būdu apsisaugosite nuo galimos rizikos, kai nesąžiningas darbdavys teigs, kad jam nebuvo pateikta pažyma apie neštumą.
Taip pat žinotina, kad ir grįžus po nėštumo/gimdymo ar vaiko priežiūros atostogų darbdavys Jums turės būti palikęs darbo vietą. Užsimenu apie dažnai praktikoje pasitaikančią situaciją – mama grįžo į darbą po nėštumo/gimdymo ar vaiko priežiūros atostogų, darbdavys jau įdarbino kitą žmogų, naujos darbo vietos nebėra galimybės sukurti. Ką daryti? Atsakymas yra lankstus šiuo atveju, realiai darbdavys negali atsisakyti Jus priimti į darbą, tačiau jeigu norite išvengti bręstančio konflikto, tuomet tiesiog siūlau išsiderėti didžiulę išeitinę išmoką, kurią darbdaviai dažniausiai yra linkę sumokėti.