Kaip daugumai žinoma, nuo 2017 m. sausio 1 d. įstatymų leidėjai įtvirtino naujas įstatymų pataisas, kuriomis buvo pradėta taikyti baudžiamoji atsakomybė už vairavimą išgėrus, kuomet neblaivumo laipsnis viršija 1,50 promilės.
Atsakomybė už vairavimą išgėrus išliko įtvirtinta ir Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekse, tačiau nuo 2017 m. sausio 1 d. administracinė atsakomybė už vairavimą išgėrus taikoma tik tuomet, kai asmens neblaivumo laipsnis neviršijo 1,50 promilės.
Asmuo, kuris SUTIKO tikrintis neblaivumą ir kuriam buvo nustatytas vidutinis neblaivumo laipsnis (daugiau nei 1,50 promilės) arba sunkus neblaivumo laipsnis (daugiau nei 2,50 promilės), yra traukiamas baudžiamojon atsakomybėn su realia galimybe gauti teistumą, mašinos konfiskavimą, baudą ir teisių atėmimą. Tačiau asmeniui, kuris ATSISAKĖ pasitikrinti neblaivumą, yra taikytina administracinė atsakomybė, kaip tai reglamentuojama žemiau.
Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 422 straipsnio 7 dalis įtvirtina, kad neblaivumo ar apsvaigimo nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų patikrinimo vengimas arba alkoholio ar narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimas iki patikrinimo užtraukia baudą vairuotojams nuo vieno tūkstančio iki dviejų tūkstančių eurų.
ĮDOMUS ASPEKTAS YRA TAS, jog asmeniui, kuris atsisakė tikrintis savo neblaivumą ir kuriam buvo pritaikyta administracinė atsakomybė, NEGRESIA automobilio konfiskavimas bei teistumas, priešingai nei baudžiamosios atsakomybės taikymo atveju. Visgi yra vienas administracinės atsakomybės pritaikymo TRŪKUMAS – teismai beveik visuomet skiria minimaliai 2 metų ir 6 mėnesių teisių atėmimą, o taikant baudžiamąją atsakomybę dažnai realu gauti trumpesnį teisių atėmimo terminą bei kartais net išvengti ir pačio teistumo (pasinaudojus laidavimo institutu, suformulavus atskirą prašymą, nurodant visas švelninančias aplinkybes ir panašiai).
Taigi ši apžvalga tikrai nėra paskatinimas daryti pažeidimus, tačiau siekis šiek tiek palengvinti teisinę naštą. Mano asmenine nuomone yra visiškai nelogiška konfiskuoti automobilį, kuomet asmuo yra pagautas neblaivus prie vairo, ypatingai kai šis reikalingas darbui ar šeimos poreikiams.